LMT klaidos kaina – paskleista klaidinga žinia apie ASU uždaromas studijų programas

2018-03-13
1126

Pirmomis kovo dienomis Studijų kokybės vertinimo centro (SKVC) paskelbtos išvados nemaloniomis staigmenomis  „apdovanojo“ nemažai  šalies aukštojo mokslo institucijų. Paskelbta, jog Lietuvos universitetuose turės būti pašalinta viena iš penkių studijų programų. Tik ar visas jas iš tiesų ir teisėtai reikia „laidoti“?

Viešojoje erdvėje paskleistais duomenimis, Aleksandro Stulginskio universitete nuo naujųjų  mokslo metų turėtų nebebūti net 15 studijų programų. Tarp jų – niekuomet kokybės nestokojusios populiariausios Ekonomikos ir vadybos fakulteto programos.

„Ši žinia šokiravo Universiteto dėstytojus, studentus, socialinius  partnerius bei sukėlė laviną klausimų šiųmečiams abiturientams, planuojantiems studijuoti ASU. Laimei,  pagaliau Lietuvos mokslo taryba padarytas klaidas pripažino ir atsiprašė. Visgi viešojoje erdvėje plačiai paskleista žinia savo juodą darbą jau padarė.“ – apgailestauja Ekonomikos ir vadybos fakulteto dekanė Astrida Miceikienė.

„Į „juodąjį sąrašą“ nepelnytai įrašytos visos ASU ekonomikos, finansų, vadybos ir verslo  studijų krypčių studijų programos, kurių absolventams darbo pokalbiuose dažniausiai šviečia žalia spalva, visos programos yra akredituotos tarptautinių ekspertų, didžioji dalis – maksimaliam 6 metų laikotarpiui. Žemės ūkio ekonomikos magistrantūros studijų programa SKVC pasitelktų užsienio ekspertų įvertinta aukščiausiais balais iš visų vertintų ekonomikos programų Lietuvos universitetuose“, – sako ASU Studijų prorektorė Laima Taparauskienė.

Paklausta, kodėl visgi jos atsidūrė „juodajame sąraše“, jeigu jų kokybė nekelia jokių abejonių, prorektorė aiškina labai paprastai: „Dėl mokslo vertinimo metu įvykusio nesusipratimo ir Lietuvos mokslo tarybos pateiktų klaidingų duomenų SKVC bei žmogiško ar biurokratinio nenoro jų ištaisyti. Dar sausio mėnesį buvo kreiptasi į Lietuvos mokslo tarybą, o vėliau – ir į ŠMM su prašymais taisyti pastebėtas neatitiktis, dėl kurių mūsų geriausios studijų programos buvo kone palaidotos. Nepaisant visų pastangų, klaidos nebuvo ištaisytos, o išvados padarytos vertinant klaidingą informaciją.“ – sako L. Taparauskienė

Šiuo metu iš paskelbtų 15 neakredituotų studijų programų teisingumas atstatytas 7-ių (Logistika ir prekyba, Verslo logistika, Žemės ūkio verslo vadyba, Kultūros ir turizmo vadyba, Žemės ūkio ekonomika, Apskaita ir finansai). Dėl likusių studijų krypčių akreditacijos šiuo metu, kaip numato studijų krypčių laikinojo akreditavimo aprašas, yra pateiktas prašymas LMT įvertinti mokslinės veiklos rezultatus 2017 m., šalinami nesusipratimai dėl išregistruojamų programų ar tų programų, į kurias neplanuojamas priėmimas 2018 m.

Studijų kokybės vertinimo centras studijų krypčių laikinąjį akreditavimą atliko vertindamas kelis rodiklius. Vienas iš jų – Lietuvos mokslo tarybos atlikto universitetų  mokslinės veiklos vertinimo rezultatas. Tam, kad studijų programa būtų akredituota, bent vienerių metų geriausių mokslo darbų ekspertinio vertinimo įvertis turėjo  būti ne mažesnis nei 1,5 balo,  tačiau dėl skaičiavimo klaidų dalis ASU programų šios kartelės nepasiekė. Klaidą ištaisius paaiškėjo, kad būtent  ASU ekonomikos mokslo krypties mokslo publikacijų ekspertinio vertinimo rezultatai yra vieni iš geriausių šalyje – 2015 m. buvo 1,9 balo.

Remiantis SKVC išvadomis, šiemet turėtų būti stabdomas priėmimas studijuoti visas Generolo Jono Žemaičio karo akademijos programas. LCC? bei Europos humanitarinio universiteto programos Klaipėdos universitete įvertintos ribojamai – trečdalis, t. y. 30 studijų programų, Kauno technologijos universitete – 15 programų, Šiaulių universitete – 14 programų, Vytauto Didžiojo universitete – 13 programų, Lietuvos edukologijos universitete – 12 programų.

Komentarai

Valentinas 2018-03-14

Padarytos klaidos turi būti ištaisytos ŠMM naujame įsakyme ir viešai paskelbtos žiniasklaidoje.


Komentuok