FP7 projektas „Tyrėjų naktis 2009“

image-37

Beveik visose Europos šalyse tą pačią dieną – rugsėjo 25 (dieną ir naktį) vyksta mokslo populiarinimo renginys, kurį remia Europos komisijos FP7 programos Maria Curie aktyvumo paramos fondas.
Šiemet Lietuvoje buvo įgyvendinamas kasmet Europos šalyse vykstantis “Tyrėjų nakties” projektas – “Tyrėjų naktis Lietuvoje 2009” (Researcher’s night in Lithuania 2009 – ReNiLit-2009).
2009 m. Tyrėjų nakties Lietuvoje programa aprėpė beveik visą Lietuvos teritoriją – keturis didžiausius miestus (Vilnių, Kauną, Klaipėdą, Šiaulius) ir dvi mažesnes gyvenvietes, kurių apylinkėse yra projekto vykdytojų institucijos – Baisiogalą (LVA gyvulininkystės institutas) ir Molėtus (projekto dalyviai – VU Molėtų observatorija ir Etnokosmologijos muziejus). Renginio programa skirta gamtos mokslams – įvairioms biologijos ir fizikos kryptims, astronomijai, chemijai, geologijai, aplinkos tyrimams, ekologijai, gyvulininkystei ir kt.

image-38

Programą įgyvendino devynios projekto partnerių institucijos – penki universitetai: Vytauto Didžiojo universitetas (koordinatorius), Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių universitetai, Lietuvos žemės ūkio universitetas, du mokslinių tyrimų institutai: VU teorinės fizikos ir astronomijos institutas bei LVA Gyvulininkystės institutas, o taip pat dvi verslo įmonės – stambi biotechnologijos kompanija AB “Fermentas” ir mokslo tyrimų įranga prekiaujanti įmonė “Expertus Vilnensis”. Naktinė renginio programos dalis vyko keturių partnerių botanikos soduose. Taip pat projekto programoje dalyvavo Lietuvos Jūrų muziejus ir Lietuvos Etnokosmologijos muziejus.

image “ReNiLit – 2009”  atvirų laboratorijų programa veikė LŽŪU Bandymų stotyje, Aplinkos institute, Agronomijos bei Miškų ir ekologijos fakultetuose.

Atviros laboratorijos* (13-17 val.):

LŽŪU Bandymų stotis.  Visi norintys dalyvavo lauko bandymų apžiūroje. Susipažino  su žemės ūkio augalais ir piktžolėmis (augalų pavyzdžiai, herbarai, nuotraukos), taip pat vyko produktų degustacija ir viktorinos: „Iš ko jie padaryti“? (skrudinti sėmenys ir kviečiai, sėlenos, miežinė kava ir gira, duona, virti kukurūzai, rapsų aliejus); „Augalai – žmogaus draugai ir priešai“. Visus norinčius pakvietėme dalyvauti piešinių konkurse „Žemės ūkio tyrėjas“. Taip pat buvo demonstruojama žemės ūkio technika.

LŽŪU Aplinkos instituto Aplinkos technologijos cheminių ir biocheminių tyrimų laboratorija. Renginio dalyviai laboratorijoje susipažino su biodyzelino gamybos procesu, pradedant aliejaus spaudimu iš sėklų, biodyzelino gamyba laboratorinėmis sąlygomis bei produkto kokybės rodiklių nustatymu specialia įranga. Kiekvienas atvykęs išsinešė po biodyzelino indelį, nuotrauką bei informacinę medžiagą.

LŽŪU Aplinkos instituto Aplinkotyros laboratorija. Renginio dalyviai atliko geriamojo vandens kokybės tyrimus ekspres ir laboratoriniais metodais.

LŽŪU Agronomijos fakulteto Agrobiotechnologijos laboratorija. Renginio dalyviai turėjo galimybę ne tik aplankyti agrobiotechnologijos laboratoriją, bet ir atlikti šiuos augalų mikrodauginimo praktinius darbus: maitinamosios terpės ruošimas, eksplanto izoliavimas ir aseptinės kultūros gavimas. Kiekvienam dalyviui buvo suteikta galimybė išsinešti jo paruoštą kultūrą arba palikti ją ir grįžti į laboratoriją tolesniems stebėjimams.

LŽŪU Agronomijos fakulteto Augalinių žaliavų laikymo ir perdirbimo laboratorija. Renginio dalyviai galėjo patys nustatyti  vitamino C kiekį vaisiuose ir daržovėse Murri titrimetriniu metodu (galima atsinešti savo vaisius ir daržoves).

LŽŪU Miškų ir ekologijos fakulteto Medžioklėtyros laboratorija. Renginio dalyviai turėjo galimybę pagilinti žinias atpažįstant paukščius bei žvėris, išmokti nustatyti žvėrių amžių, elninių žvėrių atrankinę grupę bei stebėti gyvūnų iškamšų darymo procesą.

Viešos paskaitos (13-17 val.):

  • Garo mašina. Išeitis kovai su piktžolėmis ekologinėje žemdirbystėje.
  • Žemės dirbimas. Kodėl ir kaip dirbame žemę?
  • Įvadas į augalų biotechnologiją- nematomas augalų pasaulis.
  • Vitamino C kiekis ir jo pokytis laikomuose ir perdirbtuose vaisiuose bei daržovėse.
  • Biodegalai iš gamtos.
  • Medžiojamųjų gyvūnų  naudojimas moksliniais, kultūriniais, mokymosi ir estetiniais tikslais.

Ornitologijos naktinė ekspedicija – lauko laboratorija (19 – 21. 30 val.):

LŽŪU Miškų ir ekologijos fakulteto Miškininkystės katedra ir T. Ivanausko ornitologų klubas. Gervių migracijos stebėjimas saulei leidžiantis Novaraisčio valstybiniame ornitologiniame draustinyje.

Vėliau  vis norintieji prisijungė  prie centrinio tyrėjų nakties renginio VDU Kauno botanikos sode (17 – 2 val.).
Dideliame ekrane renginio dalyviai galėjo paeiliui matyti ir kitų ReNiLit-2009 partnerių programą. Renginio metu veikė Č. Darvino 200 metų jubiliejui skirtas “Rūšių evoliucijos labirintas”, lankytojams buvo atviros visos botaninės kolekcijos. Vyko vaikų žinių konkursas, kurio vedėjas – gerai vaikams žinomas Gustavas ir profesorius Kalėdauskas. Tyrėjų palapinių miestelyje buvo demonstruojami moksliniai bandymai. Naujausias mikroskopijos galimybes atskleidė įmonė “Expertus Vilnensis”, kuri demonstravo temas “Vabzdžių anatomija” ir Mikropasaulio paslaptys“. Scenoje buvo vaidinamos teatralizuotos „Tikros istorijos iš mokslininkų gyvenimo“, įteikiami apdovanojimai „Tyrėjų nakties 2010“ plakato konkurso laimėtojams, botanikos rūmų salėje vyko diskusijos su mokslininkais “Café Scientific”.

Daugiau informacijos:

image-1 image-2
Projektas finansuojamas ES lėšomis


Renginio akimirkos

image-33 image-32 image-31 image-30 image-29 image-28 image-27 image-26 image-25 image-24 image-23 image-22 image-21 image-20 image-19 image-18 image-17 image-16 image-15 image-14 image-13 image-12 image-11 image-10 image-9 image-8 image-7 image-6 image-5 image-4 image-3 image-2 image-1 image

 

Užsisakykite naujienlaiškį!
Sekite mus tinkle!

Fakultetai